Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Věty, které by nikdy neměly zaznít při prezentaci

20

#389

Čeká vás prezentace nebo porada, na které musíte přede všemi vystoupit? Chystáte se na důležitý pracovní oběd, kde se budete snažit prodat své nápady? Tady je pět věcí, které by podle odborníka na byznysové prezentace Darrena Menabneye neměly během těchto situací nikdy zaznít.

Protože jak řekla francouzská filozofka Simone Weil: „Pozornost je ta nejvzácnější a nejčistší forma štědrosti.“ Tak si to u svého publika nepokazte.

„Jsem unavený/á – mám jet lag – mám kocovinu“

Jednoduché pravidlo zní: Nevymlouvejte se na svůj fyzický stav. Pokud máte pocit, že tím v druhých vzbudíte empatii, a že se tak díky tomu na ně lépe navážete, jste vedle. Za žádnou cenu nespoléhejte na to, že vám někdo něco odpustí, a uvědomte si, že těmito tvrzeními připravujete druhé na to, že prezentace nebude dobrá – a tak je přece zarámovat nechcete. Pokud se opravdu necítíte dobře, prezentaci, poradu nebo schůzku raději odvolejte.

„Neměl/a jsem čas se připravit“

Touto větou shazujete nejen sebe, ale i ostatní účastníky, kterým tak nepřímo říkáte, že jste se na prezentaci pro ně vykašlali. Myslete na to, že po této větě každého napadne, proč by s vámi měl trávit svůj čas, když se nedokážete ani pořádně připravit. I když jste opravdu na přípravu neměli moc času, zkuste prezentaci odstartovat nějakým zábavným příběhem, který ostatní vtáhne do děje, nebo pojměte celé setkání spíš jako diskusi.

„Jsem nervózní“

Jen málokomu je mluvení před velkým počtem lidí příjemné. I když jste před událostí nervózní, zkuste na to zbytečně nepoukazovat. Je sice dost pravděpodobné, že to na vás ostatní stejně poznají, ale snažte se za každou cenu držet tvář a profesionální přístup. Tahle věta vám totiž ve výkonu určitě nijak nepomůže.

„Jej, na slajdu mám chybu“

Pokud se nejedná o velkou hrubku, která by mohla změnit smysl toho, co říkáte, na chybu neupozorňujte. Pokud ji zmíníte, všimnou si jí všichni účastníci. Jestli o ní naopak pomlčíte, číslo bude o poznání menší. No a pokud vás někdo z publika / z účastníků na chybu upozorní, omluvte se a uveďte věc, pokud je to nutné a nejedná se třeba jen o překlep, na pravou míru. A pak v klidu pokračujte dál.

„Asi to na slajdu není moc dobře vidět“

Pokud máte v prezentaci obrázky nebo grafy, které publikum nemůže rozluštit, jediný, kdo za to může, jste vy sami. Primárně se tedy snažte těchto situací vyvarovat. Jestli ale stejně nastanou, grafy v prezentaci přeskočte nebo je překreslete, ať je ostatní vidí. Není nic zbytečnějšího než vysvětlovat něco, co si druzí neumějí představit.

Dnešní rada

Digidetox
Jak si udělat pořádek v digitálním životě

18

#388

Dnešní rada

Work-life balance
Jak nenosit špatnou náladu z práce domů

23

#387

Dnešní rada

Jídlo
Jak vám může sdílení jídla pomoci při vyjednávání

17

#386

Dnešní rada

Lifehack
Už vás nebaví filtry? Roční výzva, díky které budete lépe fotit

37

#385

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli oprášit staré dobré deskovky

12

#384

Dnešní rada

Jídlo
Proč byste si měli dát obědovou pauzu jako Norové

18

#383

Dnešní rada

Plánování
Pět nejžádanějších dovedností podle LinkedInu a jak na nich zapracovat

28

#382

Dnešní rada

Meditace
Naše kapacita je omezená. Tak se nestresujte zbytečnostmi

47

#381

Dnešní rada

Organizace
Pětiminutová výzva, díky které budete mít doma větší pořádek

24

#380