Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Zařizujete si byt? Tady je pár zásad, které byste měli dodržet

18

#294

Na co byste neměli zapomenout, radí Tim McKeough, novinář píšící o designu a spoluautor knihy Designing Paradises.

Nezačínejte v obchodě s nábytkem

Stejně jako u nakupování jídla totiž platí pořekadlo „nenakupuj, když máš hlad“. Nenechte se tedy znervóznit tím, že máte doma prázdné místnosti. Zbytečně byste koupili něco, co nebude ve větším celku dávat smysl a čemu byste nakonec museli přizpůsobovat konečnou podobu místnosti. I když to strakatě barevné křeslo vypadá lákavě, vyčkejte. Napřed si všechno promyslete s notýskem a metrem a až pak se rozjeďte nakupovat.

Dvakrát měř, jednou řež

Změřte si všechno, co by vás při koupi nábytku mohlo zajímat. Výšku stropů, délku místnosti, výšku oken a to, kam až se otevírají, jak dlouhé by mohly být záclony, jak široké je topení atd. Nesprávná velikost nábytku je podle interiérových designérů jedna z největších chyb, kterých se při zařizování bytu dopouštíme.

Hoďte to na papír

Na řadě je půdorys. Nemusíte být architekti, abyste ho nakreslili. Pomoci vám mohou například tyto online programy: Magicplan nebo Floor Plan Creator, kde můžete volně pohybovat s nábytkem a experimentovat s výslednou podobou bytu. Třeba díky nim zjistíte, že vaše původní vize nebyla ta nejlepší.

 

Nechte se inspirovat

Třeba na Pinterestu nebo Instagramu. Tady je výběr 10 nejlepších účtů, které by vám neměly při zařizování bytu uniknout. Nemusíte je slepě kopírovat, jen si nechte od zkušenějších poradit, co se týče ladění barev nebo třeba materiálů.

Stanovte si rozpočet a udělejte špinavou práci jako první

Rozpočet si stanovte třeba podle pokojů nebo podle jednotlivých položek. To je na vás. Cíl je ale jasný – neutratit zbytečně moc za jeden kousek, kvůli kterému byste si pak nemohli dovolit zařídit zbytek bytu. Snažte se také o to, aby bylo vymalováno ještě předtím, než do bytu dáte jakýkoli nábytek. Totéž se týká třeba broušení parket nebo výměny oken.

Šokujte už v předsíni

Až budete mít špinavou práci za sebou, nebojte se experimentovat. Tedy alespoň v předsíni. Tou totiž musí projít každý, kdo u vás bude. Důvod? Bývají malé, takže hraní si s barvami nebo tapetami vás nevyjde zase tak draho.

Zařizujte podle svých rituálů

Pokud víte, že hned po příchodu domů odhazujete klíče a doručenou poštu za sebe, pořiďte si na ně košík nebo mísu. Jestli potřebujete hned po probuzení župan, přivrtejte si vedle postele háček. A tak dále. Vytvořte si pro sebe zkrátka user friendly prostředí.

Dnešní rada

Vztahy
Jak se konečně přestat pořád omlouvat

15

#293

Dnešní rada

Meditace
Jste nervózní? Vědci tvrdí, že vám pomůže tahle písnička

17

#292

Dnešní rada

Vztahy
Manipulativní techniky – jak je poznat a jak jim nepodlehnout

23

#291

Dnešní rada

Motivace
Proč byste měli dělat i věci, které vám nejdou

16

#290

Dnešní rada

Vztahy
Jak vyvolat dojem, že někoho posloucháte (i když to ve skutečnosti neděláte)

17

#289

Dnešní rada

Peníze
Chcete ušetřit? Tak sledujte, za co utrácíte

14

#288

Dnešní rada

Work-life balance
Jak zvládá šéf Amazonu Jeff Bezos skloubit práci a život?

18

#287

Dnešní rada

Zdraví
Tahle jídla raději vynechte. Prospějete tím planetě

24

#286

Dnešní rada

Práce
Maličkost, díky které se budete lépe soustřeďovat na práci

21

#285