Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Meditace
Zastavte se a nedělejte chvilku vůbec nic

23

#490

Obvykle vám radíme, jak být výkonnější a produktivnější. Dnes pro vás ale máme přesně opačný úkol: zkuste chvíli nedělat vůbec nic.

Mnoho průzkumů ukazuje, že pokud při práci neodpočíváte, je celé vaše snažení kontraproduktivní – mozková kapacita není nevyčerpatelná, a abyste fungovali efektivně, musíte hlavě občas dopřát pauzu.

Holanďané jí říkají niksen. Je to čas, který strávíte prostě jen tím, že jste. Bez předem připraveného plánu, bez naplánované aktivity. V praxi to může vypadat třeba tak, že jen tak sedíte na gauči, pozorujete ruch za okny vaší kanceláře nebo jen tak posloucháte hrající hudbu.

Pozor ale! Nezaměňujte nečinnost s leností nebo prokrastinací. Užívat si přítomného okamžiku, aniž by vás cokoli rušilo a aniž byste cokoli dělali, ve výsledku může vaši pracovní produktivitu zvýšit. Zároveň vás tato zahálka může přivést na zajímavé nápady nebo kreativní řešení.

Jak niksen aplikovat v praxi? Všímejte si okamžiků, kdy v práci/doma jedete na autopilota, protože váš mozek už nestíhá. To je přesně ta chvíle, kdy byste si měli udělat na niksen čas. Klidně si přestávku dejte do svého pracovního kalendáře, a jakmile na ni přijde čas, nedělejte nic.

Možná vám to bude ze začátku připadat divné a nepříjemné, zkuste ale vydržet. Stačí klidně jen pět nebo deset minut, stejně jako třeba cvičení je totiž odpočívání otázkou tréninku. Tak se nadechněte, vypněte všechna rušivá zařízení, jako jsou telefony nebo počítače, a nedělejte zkrátka vůbec nic.

Jak to šlo, nám dejte vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Nezařazené
Pokojovky, díky kterým se vám bude lépe dýchat

19

#489

Dnešní rada

Práce
Stagnujete v práci? Zapište se do kurzu malování

14

#488

Dnešní rada

Lifehack
Chcete, aby si vás druzí oblíbili? Požádejte je o laskavost

16

#487

Dnešní rada

Cestování
Zažijte město jinak. S kostkou v ruce

15

#486

Dnešní rada

Techhack
Aplikace, která vám bude připomínat pomíjivost okamžiku

17

#485

Dnešní rada

Motivace
Výzvy, které vyzkoušet tento měsíc

31

#484

Dnešní rada

Motivace
Recept na spokojenost: Přestaňte doufat, že budete jiní

24

#483

Dnešní rada

Morning start
Nejrozšířenější mýty o spánku a čím se řídit místo nich

19

#482

Dnešní rada

Nezařazené
Platící etiketa – kdo se má postarat o účet na byznys schůzkách?

13

#481