Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Plánování
Zkuste se chvilku jen tak nudit

13

#528

Podle mnohých se „nudí jen nudní lidé“. Nesmysl, tvrdí autorka knihy Bored and Brilliant (Znuděný a skvělý) Manoush Zomorodi, která se rozhodla zkoumat, proč je dobré se jednou začas nudit. Co ji k tomu přivedlo? Pár měsíců na mateřské a absolutní výpadek kreativity po návratu do práce.

„Začala jsem mluvit s psychology a neurovědci a ti mi řekli fascinující věci. Ukázalo se, že když se nudíte, nastartujete svůj ‚default‘ mód. Stejně jako když rovnáte prádlo nebo jste na vycházce. Je to ta chvíle, kdy váš mozek začne mít opravdu něco na práci.

Jakmile se začnete nudit, aniž byste vyplňovali volné chvíle projížděním Instagramu nebo čímkoli jiným, co ruší vaše myšlenky, vaše mysl začne konečně bezděčně bloumat.

V ten okamžik můžete reflektovat události, které se vám za poslední dobu staly, a začít je zařazovat do osobního narativu. Je to také chvíle, kdy máte možnost chvilku pobýt se svými myšlenkami a trochu si je uspořádat. Když naopak možnost nudit se nemáte, na uspořádání vnitřních pohnutek nezbývá čas. Což může mít za následek roztěkanost a celkovou nestabilitu.

Úkol na víkend je jasný: zařaďte si do programu alespoň 15 minut nudy. Nebo jinak, pokud žádné plány nemáte, nuďte se bez pocitů viny.

Zvládnout nudu vám možná bude ze začátku připadat obtížnější, než jste si mysleli. Zkuste ale vyčkat, trochu se ponudit a uvidíte, že to přinese své ovoce.

Jaké to bylo, nám dejte vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Motivace
Devět zlozvyků, které ohrožují vaši produktivitu

20

#527

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že jste v práci dobrý tým? Poradí odborníci z Googlu

14

#526

Dnešní rada

Peníze
Proč se vyplácí zaokrouhlovat, když vracíte kamarádovi peníze

15

#525

Dnešní rada

Lifehack
Přestaňte říkat, že se máte dobře, když to není pravda

16

#524

Dnešní rada

Zdraví
Když už nevíte, jak dál, jděte se ven projít

24

#523

Dnešní rada

Peníze
Proč byste měli děti učit peníze nejen šetřit, ale i dávat

20

#522

Dnešní rada

Cestování
Chcete si dovolenou opravdu užít? Tak ji neplánujte

17

#521

Dnešní rada

Motivace
Zbavte se lidí, kteří vám kazí náladu, radí Bára Rektorová ze Sushiqueen

23

#520

Dnešní rada

Vztahy
Chcete udělat dobrý první dojem? Tohle jsou pohyby, kterých se vyvarovat

22

#519